Zamek meblowy – jaki wybrać?

Wielu z nas zastanawia się nad tym, jaki zamek meblowy wybrać, aby ważne dokumenty i rzeczy osobiste były bezpieczne. Z tego powodu najpierw należy skupić się na wytrzymałości tego akcesorium, a dopiero potem na aspekcie stylistycznym. Dobry producent zamków powinien oferować wiele modeli, aby każdy mógł znaleźć to, czego szuka. Chodzi przecież o ochronę m.in. danych, często pieniędzy, a także kosztowności w postaci biżuterii. Mimo że w biurku nie będzie przechowywało się grubych plików banknotów, to nie oznacza to, że inne rzeczy schowane w witrynie czy innym meblu mogą być dostępne dla każdego. Zamek meblowy sprawdzi się też w domu, np. w celu ochrony dokumentów lub potencjalnie niebezpiecznych rzeczy dla dzieci, przykładowo szykowny scyzoryk czy alkohol.

Trwałość zamków meblowych

Jeżeli nie wiesz, jaki zamek meblowy wybrać, aby spełniał on swoją funkcję jak najlepiej, to warto zastanowić się nad jego przeznaczeniem. Jaki rodzaj rzeczy osobistych chcesz chronić przed łatwym dostępem przez domowników czy pracowników. W przypadku mniej cennych przedmiotów nie musisz od razu umieszczać ich w sejfie. Wystarczy, że znajdziesz zamknięcie do mebli od zaufanego producenta zamków, który stawia na wytrzymałość i funkcjonalność swoich produktów. W zależności od rodzaju mebli będziesz musiał kupić inny rodzaj zabezpieczenia. Jednak w internecie możesz bez najmniejszego problemu zamówić odpowiedni przedmiot. Choć estetyka nie odgrywa tutaj dużej roli, to warto zadbać o to, aby zamknięcie było wykonane z dbałością o detale i dobrze pasowało do biurka, szafki czy witryny. Jeżeli będziesz często otwierać specjalnie chroniony mebel, nie zapomnij o wyborze trwałego zamka, który po kilku użyciach nie ulegnie zniszczeniu. Zadbaj też, żeby kluczyk od kompletu nie znajdował się na widoku — w końcu chodzi ograniczenie dostępu do szafki. Zabezpieczenie powinno więc spełniać swoją rolę przez wiele lat, zwałszcza jeśli używa się go w przestrzeni publicznej, np. w szkole. Biurka nauczycieli mogą być narażone na wścibskich uczniów. Warto zadbać o to, jeżeli jesteś dyrektorem takiej placówki.

Rodzaje zamków do mebli

Zamki meblowe podzielić można za względu na ich przeznaczenie. Inny rodzaj zamknięcia trzeba kupić w przypadku mebli metalowych oraz inny, jeśli są to płytowe meble. Poza tym wyróżnić można szereg typów zabezpieczeń w podziale podstawowym.

Zamki meblowe do mebli metalowych dzielą się na:

  • kłódkowe,
  • centralne,
  • wieloszufladowe,
  • kłódki.

Zamki do mebli płytowych to:

  • centralne do mebli drewnianych,
  • bębenkowe,
  • skrzynkowe do mebli płytowych,
  • do drzwi meblowych.

Przeszukując różne oferty w Internecie, należy zwrócić uwagę na wyżej wymienione rodzaje zamków, aby nie być rozczarowanym przy montażu. Nie zakładałeś wcześniej zabezpieczenia na meble? Zawsze możesz poradzić się obsługi sklepu — specjalista z pewnością rozwieje Twoje wątpliwości. Instalacja takiego zamknięcia nie jest trudna, jeśli masz podstawowe narzędzia w domu. Posiłkując się instrukcją, szybko przymocujesz zamek meblowy i po krótkim czasie będziesz mógł schować ważne dokumenty czy rzeczy osobiste.

Zastosowanie zamków meblowych

To, jaki zamek meblowy wybrać, jest uzależnione od tego, gdzie chcesz go zamontować oraz w jakim rodzaju mebli. Kto może być zainteresowany zakupem tego specjalnego zamknięcia? Z pewnością właściciele placówek, do których napływa dużo osób. Będą to szatnie w obiektach sportowych, np. baseny, siłownie, korty do squasha itp. W tego typu miejscach najczęściej spotkać może meble metalowe, ponieważ są łatwe w utrzymaniu. Trzeba mieć to na uwadze, kupując odpowiednie zamki. Poza tym dużą popularnością cieszą się takie zabezpieczenia w gabinetach lekarskich oraz szatniach w szpitalu. Przechowywanie dokumentacji medycznej musi być odpowiednio chronione, aby dane pacjentów nie dostały się w niepowołane ręce. W szpitalach i przychodniach można mieć do czynienia zarówno z meblami metalowymi, jak i płytowymi, np. biurka drewniane. Szkoły, urzędy czy inne firmy również będą wymagały zakupu zamków do mebli.

Możesz również polubić