Jaki program do edycji wideo?

Czasy, w których film zmontowany na podobieństwo pokazu slajdów był w zupełności wystarczający, bezpowrotnie minęły. Dziś na kilkusekundowy klip profesjonaliści są w stanie poświęcić dziesiątki godzin pracy. Jeśli chcesz dogonić konkurencję w postprodukcji – niezależnie od tego, czy nad filmem pracujesz hobbystycznie, czy materiału wideo wymagają od Ciebie cele biznesowe – będziesz potrzebował nie tylko czasu i umiejętności, ale też mistrzowskich narzędzi. Jaki program do edycji wideo sprawdzi się do tego zadania?

Czym różnią się programy do edycji wideo?

Przede wszystkim ceną, interfejsem, poziomem trudności w obsłudze i optymalizacją. Pierwszy punkt na tej liście raczej nie wymaga wyjaśnień – ceny programów do obróbki filmu wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Interfejs jest dość niepozornym punktem: najważniejszy przecież nie jest wygląd oprogramowania, a jego funkcjonalność. Mimo wszystko ciężko korzysta się z niesamowicie przeładowanego opcjami programu, kiedy nie da się nawet znaleźć opcji „Nowy projekt”. Przejrzysty i intuicyjny interfejs to jedna z najważniejszych rzeczy do uwzględnienia przy decyzji o zakupie programu do obróbki wideo, szczególnie dla początkujących. 

O optymalizację zaś warto zadbać z prostego powodu: im gorsza, tym lepszy komputer jest potrzebny, żeby szybko i komfortowo korzystać z programu. Przykładem takiego oprogramowania może być Adobe Premiere Pro. Jest to standard w pewnych środowiskach, ale laptop biurowy zdecydowanie sobie z nim nie poradzi.

Najpopularniejsze programy do edycji wideo

Decydując się na zakup oprogramowania do obróbki filmów, można oczywiście wybrać mniej rozpoznawalną opcję, ale wiąże się to z ryzykiem. Rynek takich programów jest na tyle szeroki i sprawdzony przez setki tysięcy użytkowników, że nie ma co wynajdywać koła na nowo. Jednocześnie kilka najpopularniejszych możliwości jest na tyle różnorodnych, że każdy będzie w stanie dopasować program do swoich potrzeb.

Adobe Premiere Pro

W takim zestawieniu nie sposób jest nie wspomnieć o najpopularniejszym narzędziu firmy Adobe. Premiere Pro to wielofunkcyjne, potężne oprogramowanie wykorzystywane przez profesjonalistów na całym świecie. Zdecydowanie wart swojej ceny, niepolecany jednak dla początkujących. Po pierwsze, interfejs jest dość skomplikowany, po drugie, do inwestycji w oprogramowanie prawdopodobnie trzeba by doliczyć zakup nowego, mocniejszego sprzętu.

DaVinci Resolve

DaVinci Resolve to oprogramowanie w wielu aspektach bardzo podobne do poprzedniej pozycji. Równie wielofunkcyjne i zaawansowane, interfejs jest porównywalny –  łatwiejszy w obsłudze i bardziej intuicyjny, choć wymagania sprzętowe także nie są zbyt przyjazne dla nowicjuszy bez potężnych maszyn. Przewagą nad Adobe Premiere Pro jest trochę niższa cena, co oczywiście przekłada się na możliwości w postprodukcji, te jednak wciąż są w zupełności wystarczające.

Vegas Pro 18.0

Sony Vegas często pojawia się jako odpowiedź na pytanie „Jaki program do obróbki wideo wybrać?”. To głównie z tego powodu, że spełnia większość, o ile nie wszystkie wymagania zarówno początkujących, jak i zaawansowanych miłośników edycji wideo. Interfejs jest przejrzysty i intuicyjny, poziom trudności w obsłudze wzrasta wprost proporcjonalnie z umiejętnościami właściciela – toteż początkujący, zainteresowany tylko podstawowymi funkcjami, nie będzie miał żadnego problemu z ich znalezieniem. Optymalizacja jest chyba największą zaletą Vegas Pro 18.0: wciąż potrzebny jest mocny komputer, ale wymagania sprzętowe w porównaniu do dwóch poprzedników są zmniejszone o prawie połowę.

Na rynku można znaleźć dziesiątki, o ile nie setki programów do obróbki wideo. Użytkownik ma do wyboru darmowe, bardzo ograniczone pozycje i giganty, które przerażają ilością opcji i przycisków. Jeśli szukasz oprogramowania, które spełni Twoje wymagania i zostanie z Tobą na długo, oferując coraz bardziej zaawansowane opcje wraz ze wzrostem Twoich umiejętności, to Sony Vegas Pro 18.0 będzie jedną z najlepszych możliwości.

Możesz również polubić