Jak pozyskać fundusze unijne? Praktyczne porady

unia

 

Unia Europejska jakkolwiek by jej nie oceniać, daje nam obecnie szereg możliwości na poprawę, lub zmianę własnego życia. Dotyczy to zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców, czy instytucji. Najbardziej popularną i wykorzystywaną możliwością są fundusze unijne. Gdzie znaleźć pomoc w uzyskaniu unijnych dotacji i jak ostatecznie je uzyskać? Serdecznie zapraszam do lektury poniższego artykułu.

Fundusze unijne w pigułce

Wybór możliwości, z których można skorzystać w celu uzyskania unijnych dotacji jako obywatel Wspólnoty Europejskiej jest dwojaki. Pierwsza możliwość to przygotowanie własnego projektu lub wzięcie udziału w projektach realizowanych przez innych. Jako osoby fizyczne wsparcie uzyskają osoby poniżej, bądź powyżej 30. roku życiu, a także osoby powyżej 50. roku życia. Fundusz unijny może występować na przykład w formie pożyczki lub dotacji na założenie własnej firmy, bądź w formie szkoleń, praktyk/stażu czy doradztwa zawodowego. Tak naprawdę wszystko zależy od sytuacji życiowej, w której się obecnie znajdujemy. Na podobną pomoc mogą liczyć wspomniani już przedsiębiorcy (mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw), oraz różnego rodzaju instytucje (organizacje pozarządowe, jednostki naukowe i samorządy terytorialne). A jak konkretnie pozyskać fundusze unijne?

Jak pozyskać fundusze unijne? Praktyczne porady

Punktem wyjściowym w uzyskaniu unijnych dotacji jest znalezienie pomysłu na siebie i na swój biznes. Powinien on współgrać z naszą wiedzą, doświadczeniem i obecną działalnością, jeżeli takową prowadzimy. Kolejnym krokiem jest wybór formy dofinansowania. Trzeba dokładnie je przemyśleć, ponieważ w ramach funduszy unijnych możemy otrzymać nie tylko dotacje, ale także otrzymać kredyt na korzystnych warunkach, nie mówiąc już o funduszach kapitałowych, czy funduszach poręczenia. Dodatkową możliwością/pomocą w pozyskaniu funduszy unijnych jest także formuła partnerstwa publiczno-prywatnego. A samo sprawdzenie, czy nasz projekt może otrzymać dofinansowanie może odbyć się w punkcie informacyjnym Funduszy Europejskich lub w wyszukiwarce dotacji na Portalu Funduszy Europejskich. Każdy projekt to oczywiście biznesplan i wszelkie obliczenia, a więc kolejnym krokiem jest planowanie i realizacja. Ważne jest także kontrolowanie harmonogramu konkursu, który może okazać się furtką do naszych marzeń. Instytucje ogłaszające konkursy publikują harmonogramy (pod koniec roku) naborów wniosków na cały rok. I na sam koniec jeżeli zainteresuje nas już jakiś ogłoszony konkurs musimy z niemałą precyzją przeanalizować dokumentację konkursową, oraz jeszcze dokładnie zapoznać się z instrukcją wypełniania wniosku i karty oceny projektu. To wszystko wymaga nie lada uwagi i cierpliwości w celu uniknięcia formalnych błędów, przez które możemy nie otrzymać unijnych dotacji. Jeżeli spełnimy powyższe warunki i poprzedzające je kroki ostatnim etapem będzie już podpisanie umowy i zgromadzenie odpowiednich załączników – na przykład zaświadczenie o niekaralności, czy też aktualny wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Wszelkie informacje na temat wszystkich załączników jak i całej procedury znajdziemy w sieci albo w punktach informacyjnych Funduszy Europejskich w danym województwie, gdzie na wszelkie pytania i wątpliwości uzyskamy konkretną odpowiedź, a raczej znajdziemy tam pomoc w pozyskaniu unijnych funduszy. 

 

Czas na działanie

Cała procedura ubiegania się o dotacje unijne może i nie należy do tych najmozolniejszych, ale na efekty i tak trzeba będzie nieco poczekać. Żywym dowodem na to, że naprawdę można otrzymać dotacje unijne są liczne i zrealizowane ze środków Unii Europejskiej inwestycje w naszym otoczeniu, a także przykłady przedsiębiorców, którzy dzięki otrzymanym funduszom unijnym rozwinęli swoje firmy, czy działalności gospodarcze. Na stronie Funduszy Europejskich znajdziemy mnóstwo raportów za każdy kolejny rok na temat stanu wdrażania Funduszy Europejskich w Polsce. Nie możemy także zapominać, że fundusze unijne mają nie tylko formę finansową, ale także i edukacyjną. Rynek pracy jest dynamiczny i niestety bardzo podatny na wydarzenia w Europie i na świecie. Fundusze unijne mogą pomóc nam w zdobyciu nowego zawodu, czy też w udoskonaleniu nabytych już umiejętności zawodowych. Fundusze unijne są bez wątpienia szansą, która może zmienić nasze zwyczajne, być może zastałe we własnej strefie komfortu życie na lepsze. Może to i banał, ale wystarczy chcieć. Możliwości są i to nie koniecznie w samej Brukseli, tylko na naszym polskim podwórku – w państwie członkowskim Unii Europejskiej.

Możesz również polubić