Jaki ekspres do kawiarni?

kawiarnia

Kawa. Ten czarny kofeinowy napój ma mnóstwo miłośników na całym świecie. Kawa jest parzona i pita przez miliony osób każdego dnia we własnych domach lub w kawiarniach. Bardzo często to właśnie do kawiarni wybierają się osoby, które chcą napić się „prawdziwej kawy”. Kawa z kawiarni zawsze smakuje inaczej, co jest zasługą umiejętności baristy (czyli osoby, która zajmuje się parzeniem kawy zawodowo) oraz dobrego ekspresu do kawy, z którego korzysta się w takich miejscach. Jaki rodzaj ekspresu do kawy wybrać? Gdzie dokonać zakupu profesjonalnego ekspresu do gastronomii?

Rodzaje ekspresów do kawy

Z własnych domów najczęściej znamy trzy rodzaje ekspresów: ekspres przelewowy, ekspres kolbowy, ekspres automatyczny. Każda z wymienionych rodzajów ma swoich amatorów i każdy z nich ma swoje zalety oraz wady. Jednak decydując się na ekspres do kawy do kawiarni, każdemu właścicielowi takiego miejsca zależy, aby kawa była jak najlepsza. Oprócz samej jakości zaparzanego napoju ważna jest również jakość oraz trwałość samego urządzenia. Jest to oczywiste, jeśli weźmiemy pod uwagę, że ekspres w kawiarni, musi „zrobić” znacznie więcej filiżanek czarnego napoju niż jego domowy odpowiednik.

Jaki ekspres do kawiarni?

W dużych kawiarniach najczęściej mamy do czynienia z ekspresami kolbowymi lub automatycznymi, które mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Co ciekawe, dużej ilości marek ekspresów gastronomicznych nie spotkamy wśród urządzeń do domowego użytku.

Modele automatyczne zapewniają dużą wygodę podczas procesu zaparzania kawy, który najczęściej odbywa się poprzez podstawienie filiżanki coraz wybór odpowiedniego rodzaju kawy. Na rynku wśród ekspresów automatycznych są dostępne również modele, które posiadają zbiornik na mleko oraz same je spieniają podczas przygotowywania, np.: pysznego cappuccino.

Ekspresy kolbowe, przez wielu są określane jako te, z których zaparzona kawa jest najlepsza, co nie do końca jest prawdą. Różnica tkwi przede wszystkim w procesie samego parzenia czarnego napoju. W przypadku modeli kolbowych, znacznie więcej jest zależne od osoby, która przygotowuje kawę. To ona decyduje o tym, czy ziarna kawy będą drobniej, czy grubiej zmielone. Następnie zachodzi proces ubijania kawy w kolbie, i znowu, to od baristy zależy, jak mocno kawa jest ubita. Dopiero wtedy następuje czynność zakręcenia kolby do ekspresu i zaparzania napoju. Wszystkie te elementy mają mniejszy bądź większy wpływ na ostateczny smak kofeinowego napoju. Oczywiście nie należy zapomnieć o tym, że bardzo dużo znaczenie ma również rodzaj samej kawy.

Jaki ekspres do małej kawiarni?

W małej kawiarni bardzo często nie ma miejsca na postawienie dużego urządzenia kosztującego kilkadziesiąt tysięcy złotych. Do mniejszych lokali gastronomicznych zaleca się ekspresy przelewowe, które są nieduże, poręczne oraz bardzo atrakcyjne cenowo, w porównaniu z modelami automatycznymi lub kolbowymi. Do małych kawiarni można również wstawić niewielkich rozmiarów ekspres automatyczny.

Bez względu na to, czy kawiarnia, będzie dużym lokalem, czy raczej małym z kilkoma stolikami, ekspres warto nabyć w sprawdzonym sklepie, który specjalizuje się w tego typu urządzeniach do gastronomii. Bardzo szeroki wybór modeli ekspresów do kawy, do lokali gastronomicznych można znaleźć tutaj: https://gastrosklep.pl/bar/urzadzenia-barowe/ekspresy-do-kawy. Oferta sklepu jest przeznaczona typowo dla lokali gastronomicznych, a oferowane produkty to oryginalne urządzenia, sprawdzonych marek, z którymi można się spotkać w wielu profesjonalnych kawiarniach. W razie jakichkolwiek pytań warto skontaktować się z obsługą sklepu (można tego dokonać mailowo lub telefonicznie), która odpowie na wszelkie pytania i pomoże dokonać właściwego wyboru. Sklep oferuje różne formy płatności, w tym płatność ratalną lub leasing urządzeń gastronomicznych.

Dobry ekspres do kawy to podstawa każdej dobrej kawiarni, przecież to właśnie to urządzenie będzie sercem tego miejsca. Decydując się na zakup ekspresu do gastronomii, warto dokonać zakupu w miejscu, które ma doświadczenie w doradztwie, sprzedaży oraz serwisie tego typu profesjonalnych urządzeń.

Możesz również polubić