IIle kosztuje pomoc prawna?

prawnik

Problemy z prawem – łatwo się ich (niestety!) dorobić. Jeżeli ktoś wie, że doszło do takiej sytuacji, powinien jak najszybciej skonsultować się z prawnikiem. Zresztą, nie trzeba wielkich problemów z prawem, aby móc odczuwać potrzebę spotkania się z osobą, która zna się na prawie. Można by wymienić wiele takich sytuacji, kiedy potrzebna będzie pomoc prawna – Katowice to właśnie jedno z takich miast, gdzie na takie wsparcie można liczyć.

Wizyta w kancelarii prawniczej

Zanim jednak dojdzie do takiej wizyty, wiele osób zadaje sobie jedno pytanie – ile? Ile dokładnie kosztować będzie konsultacja prawna? Są bowiem takie osoby, które muszą uważać na każdą złotówkę, rozsądnie ją wydając. Czy będzie ich stać na taką konsultację? Istnieje minimalna stawka, od której prawnicy mogą ustalać swój cennik. Jest ona zgodna z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że to takie względne minimum, które wzrasta. Na finalną cenę wpływ ma wiele czynników. Jakich dokładnie?

O czym nie można zapomnieć?

Na finalną cenę wpływ mają takie czynniki, jak chociażby lokalizacja. Dla przykładu warto powiedzieć, że pomoc prawna Katowice będzie na pewno zdecydowanie droższa od tej, jaka zostanie udzielona w Zielonej Górze. Niby dwa miasta, ale jedno to stolica Polski, a drugie, ot „zwykłe” miasto leżące w innym województwie. Na finalną cenę wpływ również będzie miało doświadczenie adwokata. Ci, którzy już od długiego czasu są na rynku, na pewno będą żądać więcej. Dlaczego? Bo ich wiedza jest zdecydowanie większa i będą oni w stanie poradzić sobie nawet z najbardziej ekstremalną sytuacją. Młodzi adwokaci są tani, dzięki czemu będzie można sporo zaoszczędzić. Ale czy będą oni w stanie prawidłowo odpowiedzieć na pytanie, dobrze doradzając? Inny cennik mają również adwokaci, a inni radcy prawni.

Ile się należy?

Biorąc pod uwagę takie czynniki, jak również kilka innych, drobniejszych, można podać tzw. widełki cenowe. Pomoc prawna w Katowicach może kosztować od ok. 100 zł do nawet 300 zł. Widełki są dość spore, ale na ogół, w dużych miastach można spotkać się z takimi cenami za jednorazową pomoc prawną. Nie można również zapomnieć o tym, że wpływ na finalną cenę ma również to, z jaką sprawą ma się do czynienia. Im jest ona bardziej skomplikowana, tym cena będzie rosnąć w górę.

Darmowe wsparcie prawnika

Niby 100 zł to cena niezbyt wygórowana, ale czasem nawet taka kwota może być dla niektórych znacząca. Warto więc zorientować się, czy istnieje możliwość skorzystania z darmowej porady prawnej. W dużych miastach można bez problemu skorzystać z pomocy takich prawników, którzy działają pro bono. W ramach programu realizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości, zostały utworzone specjalne takie miejsca, które dedykowane są w głównej mierze dla osób biedniejszych. Po to, aby każdy z nich otrzymał swoją szansę na uporanie się z problemami prawnymi. Z pomocą doświadczonego adwokata, znającego się na prawie, na pewno będzie to zdecydowanie łatwiejsze dla wszystkich osób.

Możesz również polubić