Gdzie można skalibrować alkomat?
Nietrzeźwi kierowcy od lat są plagą na polskich drogach. Obecnie za jazdę na tzw. podwójnym gazie grozi odpowiedzialność finansowa oraz karna. Aby uniknąć problemów, warto zainwestować w profesjonalny alkomat. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju sprzęt wymaga regularnej kalibracji, w przeciwnym wypadku może pokazywać niewiarygodne wyniki.
Czym jest alkomat i dlaczego wymaga kalibracji?
Alkomat to urządzenie umożliwiające mierzenie stężenia alkoholu w organizmie człowieka na podstawie analizy wydychanego powietrza. W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów sprzętu. Poszczególne modele różnią się między sobą dokładnością pomiarów, funkcjonalnością oraz ceną. Ze względu na zastosowane rozwiązania i sposób dokonywania pomiarów wyróżnia się alkomaty półprzewodnikowe, elektrochemiczne oraz spektrofotometryczne. Urządzenia zaliczane do pierwszej grupy są najtańsze i najmniej dokładne. Ich wadą jest również podatność na szybkie rozkalibrowanie. Alkomaty elektrochemiczne to produkty wysokiej jakości, z których korzystają m.in. policjanci. Profesjonalny sensor pozwala na uzyskiwanie precyzyjnych i wiarygodnych pomiarów, których nie zakłócają czynniki zewnętrzne, takie jak temperatura powietrza, wilgotność, czy też spożywane posiłki. Urządzenia spektrofotometryczne są najdokładniejsze, ale i najdroższe. Korzysta się z nich na posterunkach policji, a także w szpitalach i sądach.
Na czym polega kalibracja alkomatów?
Warto pamiętać, że w miarę użytkowania alkomaty ulegają rozregulowaniu. Jest to zjawisko normalne wywołane zmianami czynników zewnętrznych. Chociaż w sprzedaży dostępne są urządzenia, które nie wymagają kalibracji, nie zaleca się korzystania z nich. Zastosowany przez producenta sensor po osiągnięciu określonego limitu pomiarów przestaje wskazywać wiarygodne wyniki, a cały sprzęt nadaje się do wyrzucenia. Jeżeli alkomat uległ rozregulowaniu, należy poddać go kalibracji. Gdzie można skalibrować alkomat? Najlepiej zrobić to w serwisie wyposażonym w specjalistyczny sprzęt. Obecnie na rynku działa wiele firm oferujących tego rodzaju usługi, jednak nie wszystkie są godne zaufania. Zaleca się korzystanie z usług profesjonalistów, którzy dysponują wieloletnim doświadczeniem. Jeżeli kogoś interesuje profesjonalna kalibracja alkomatów – Kraków to miejscowość, którą warto odwiedzić.
W stolicy Małopolski działają firmy świadczące usługi na najwyższym poziomie. Przed oddaniem urządzenia w ręce fachowców, warto dowiedzieć się, na czym polega kalibracja alkomatów. Prace wykonywane są na odpowiednio przygotowanym stanowisku pomiarowym. Po wprowadzeniu sprzętu w tryb serwisowy podawane są próbki alkoholu o różnym stężeniu. Istota wykonywanych czynności polega na porównywaniu wyników wskazywanych przez urządzenie z wynikami wzorcowymi. Dopiero gdy rezultaty się pokrywają, sprzęt może zostać uznany za wyregulowany. Po wykonaniu kalibracji serwis powinien wystawić certyfikat potwierdzający poprawność działania urządzenia. Dzięki temu użytkownik ma pewność, że jego alkomat jest w pełni sprawny i pokazuje rzeczywiste wyniki. Wiele osób zastanawia się, czy można samemu skalibrować alkomat. Proces regulacji wymaga wiedzy, doświadczenia oraz odpowiedniego sprzętu, dlatego nie może być przeprowadzany w warunkach domowych.
Co zrobić, by urządzenie działało prawidłowo?
Alkomaty to czułe urządzenia elektroniczne, które wymagają użytkowania zgodnie z zaleceniami producenta. Częstotliwość wykonywania kalibracji uzależniona jest od konkretnego modelu. Najczęściej producenci zalecają oddanie urządzenia do serwisu po wykonaniu od 500 do 1000 pomiarów. Osoby, które nie wiedzą, gdzie skalibrować alkomat, powinny poszukać informacji w Internecie. Bez względu na ilość wykonanych pomiarów zaleca się przeprowadzenie procesu regulacji przynajmniej raz na 12 miesięcy. Warto pamiętać, aby nie wykonywać badań alkomatem bezpośrednio po spożyciu alkoholu, ponieważ jego opary mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia sensora. Ustnik powinien być czysty i suchy. Wilgoć zawarta w ślinie lub kroplach alkoholu mogą uszkodzić wrażliwe elementy urządzenia. Warto też utrzymywać poziom naładowania baterii lub akumulatorów na odpowiednim poziomie.