Co to jest system ERP i do czego służy?
Jeśli jesteś przedsiębiorcą, na pewno spotkałeś się z enigmatycznym określeniem „system ERP”. Może ktoś chciał Ci go sprzedać, a Ty nie wiedziałeś, co to? Znajomy pochwalił się, że właśnie taki zakupił? Po przeczytaniu poniższego tekstu dowiesz się, co to jest system ERP i do czego służy.
Czym jest system ERP?
System ERP to tak naprawdę Enterprise Resource Planning, co w wolnym tłumaczeniu oznacza planowanie zasobów przedsiębiorstwa. Najprostsza odpowiedź na pytanie, co to jest ERP i do czego służy, to: jest podstawą efektywnych, dobrze działających przedsiębiorstw. Oprogramowanie pozwala zintegrować informacje z wszystkich działów w firmie tak, aby uzyskiwane z nich dane były spójne, możliwe do porównania i ułatwiały funkcjonowanie firmy. Najlepsze oprogramowania są tworzone „na miarę” dla klienta, jednak istnieje możliwość zakupu modułów systemu odpowiednich dla branży i one również będą dobrze działać. Ideą systemu ERP jest oszczędność czasu i zwiększenie produktywności dzięki racjonalnemu przetwarzaniu danych.
System ERP – co to jest i jak tego używać?
Po wybraniu lub stworzeniu odpowiedniego systemu następuje jego wdrożenie – to właśnie firma odpowiedzialna za tę część procesu przeprowadzi szkolenia dla Ciebie i Twoich pracowników, w których szczegółowo wyjaśni, jak to wszystko działa. Dużą zaletą tego rodzaju oprogramowania jest to, że może zostać dopasowany na miarę do Twojego przedsiębiorstwa – systemy wprowadzane w różnych firmach, nawet te tworzone z gotowych modułów, nigdy nie będą takie same. W końcu nie istnieją dwa takie same przedsiębiorstwa. Jak używać systemu ERP?
Dla małych marek system ten może być odpowiedzialny za najprostsze czynności – automatycznie wygeneruje maila, przekaże informacje z jednego działu do innego, wyśle do klienta przypomnienie o płatności. Dla większych marek system pozwoli na zarządzanie bazą danych, będzie wykonywał analizy, znacznie usprawni komunikację w firmie. Zastosowanie tego typu oprogramowania wymusza sformalizowanie i opisanie wszelkiego typu procesów, jakie zachodzą w firmie. Dzięki obecności jasnych procedur i instrukcji pracownicy będą lepiej wykonywać swoje obowiązki, a dzięki wsparciu systemu będą robić je także efektywniej.
Zalety i wady systemu ERP
Systemy ERP posiadają niezliczoną liczbę zalet, która jest jednak zależna od samego systemu i jego wdrożenia. Przede wszystkim uporządkowanie danych, jakie są w firmie przetwarzane. Czy to o klientach, o stanach magazynowych, czy o finansach – wszystkie są w jednym miejscu. Co więcej, są one przygotowane do tworzenia i przedstawiania raportów, co znacznie ułatwia zarządzanie. Dane są najlepszej możliwej jakości, a błędy praktycznie niemożliwe do przekłamania lub zatajenia. Istotną zaletą jest też możliwość łatwego wprowadzania zmian – np. czynność zmiany marży na produkcie nie wymaga już poinformowania o niej wszystkich sprzedawców, ponieważ informacja jest zaszyta w systemie. Optymalizacja procesów i rozwój firmy z systemem ERP są dużo łatwiejsze, niż bez niego. Należy pamiętać, że system ERP to inwestycja w przyszłość. Na początku jest czasochłonna i kosztowna. Wdrożenie wymaga ogromnej ilości pracy, a firma produkująca oprogramowanie musi też posiadać wszystkie informacje na temat przedsiębiorstwa.
Planowanie zasobów przedsiębiorstwa w praktyce
Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów o tym, jak rozwijać swoją firmę bezpiecznie i efektywnie, a także poczytać o przykładach wdrożeń możesz zajrzeć na stronę https://inlogica.com/. Marka działa na podstawie jednego z najpopularniejszych systemów – ERP Microsoft Dynamics. Oferowane są bezpłatne konsultacje, na których dowiesz się szczegółów o tym, jak rozwiązanie może zostać wprowadzone w Twojej firmie. Do Twojej dyspozycji będą eksperci posiadający wiedzę, która pozwala im odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania. Marka istnieje na polskim rynku od 23 lat, co oznacza, że posiada ogromne doświadczenie w tworzeniu oprogramowania. Jednocześnie nie jest to ogromna korporacja, a kameralny zespół 45 specjalistów. Dzięki temu masz gwarancję zindywidualizowanego podejścia do Twojej sprawy.