Jak leczyć alergię domowymi sposobami?

alergia

Alergie stanowią zjawisko powszechne oraz niezależnie od konkretnego alergenu bardzo uciążliwe. Co więcej, nieraz mogą być źródłem zagrożenia dla zdrowia lub życia. Warto więc im przeciwdziałać, w czym mogą pomóc ogólnodostępne rozwiązania. W takim razie jak wyleczyć alergię? Domowe sposoby oraz przydatne wskazówki znajdziesz w niniejszym artykule.

Co na alergię? Domowe sposoby

Nie da się zaprzeczać, że najlepsze domowe sposoby na alergię obejmują po prostu unikanie alergenów. Te mogą być natomiast bardzo zróżnicowane i stąd wynika większe czy mniejsze skomplikowanie danego uczulenia. O wiele łatwiej ochronić skórę przed kontaktem z np. roztoczami (piorąc pościel i wybierając odpowiednie kołdry) niż obronić się przed pyłkami w okresie wiosennym. Dlatego wielu lekarzy sugeruje sięgnięcie po leki antyhistaminowe. Jednak zanim podejmie się tę decyzję, warto przetestować domowe sposoby, np. zioła na alergie czy inne produkty dostępne dla każdego, nieraz stosowane przez pokolenie naszych babć.

Jak wyleczyć alergię? Domowe sposoby

Bardzo dobrym pomysłem są zioła na alergię. Istnieje wiele roślin, z których można przygotowywać napary mające świetne właściwości w kontekście walki ze stanami zapalnymi – a uczulenia, jak wiadomo, są reakcją zapalną organizmu na dany czynnik – alergen. Jakie zioła dobrze się sprawdzają? Wiele osób poleca herbaty z miłorzębu, ostropestu plamistego, koniczyny czerwonej, pokrzywy zwyczajnej czy krwawnika pospolitego. Są to zioła o działaniu antyseptycznym.

W wielu przypadkach zaleca się także stosowanie rumianku, skrzypu polnego, dziurawca czy czarnuszki siewnej, ponieważ zawierają kwercetynę, czyli substancję ograniczającą wydzielanie histaminy w organizmie. Borykając się z alergiami pokarmowymi, warto także sięgać po zioła zawierające flawonole, pomagające w łagodzeniu objawów uczulenia czy powstałych podrażnień. Chodzi na przykład o wspomniany wcześniej rumianek, ale też miętę, babkę lancetowatą i kwiat nagietka.

Co ciekawe, na alergie skórne można wykorzystać owies. Jest stosowany w leczeniu licznych schorzeń od setek lat i nieprzypadkowo stanowi dodatek do wielu produktów przeznaczonych do pielęgnacji skóry. Owies posiada bowiem działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające oraz łagodzące. Ma też naprawczy wpływ na skórę za sprawą zawartości oleju linolowego i kwasu oleinowego, które obniżają poziom białek wydzielanych przez komórki, powodujących stan zapalny.

Wspomniane wyżej reakcje alergiczne dotyczące skóry to przede wszystkim wysypka, pokrzywka, świąd czy atopowe zapalenie skóry, na które można stosować wymieniony wcześniej rumianek w postaci okładów z naparu. Dobrze sprawdzi się również olejek herbaciany. Warto jednak pamiętać, że skóra alergiczna jest dość delikatna, dlatego przed zastosowaniem jakiejkolwiek rośliny sprawdzić efekt na niewielkim fragmencie skóry, ponieważ w rzadkich przypadkach dochodzi do reakcji alergicznej krzyżowej. Warto skupić się również na kupowaniu odpowiednich kosmetyków, najlepiej posiadających poświadczenie delikatności i pH zbliżonym do obojętnego, czyli około 7.

Domowe sposoby na alergie uwzględniają również zmiany żywienia. Między innym warto regularnie spożywać miód. Co ciekawe, w przypadku osób uczulonych na pyłki najlepszym rozwiązaniem będzie miód lokalny, który zawiera właśnie te pyłki, które organizm traktuje jako alergeny. Dzięki temu można wykształcić w organizmie “świadomość”, że dana substancja nie jest niczym groźnym i nie trzeba się przed nią bronić. Warto wspomnieć także o kwercetynie, obecnej na przykład w winie, owocach czy warzywach.

Bardzo dobrym rozwiązaniem może okazać się także ocet jabłkowy, który od lat jest stosowany jako lek na skórę ze względu na właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Istnieje także wiele dowodów na jego skuteczność w ograniczaniu produkcji cytokin – związków wywołujących stany zapalne.

Jak widać, istnieją liczne domowe sposoby na alergię. Jednak warto pamiętać, że jeśli objawy nadal będą uciążliwe, warto wybrać się do lekarza specjalisty.

Możesz również polubić