Psychoterapia gestalt – co to jest?
Psychoterapia Gestalt nie jest tak popularna, jak psychodynamiczna czy poznawczo-behawioralna. Niemniej jednak sporo osób interesuje ten nurt oraz osiągane dzięki niemu efekty. Jeżeli i Ty do nich należysz, zapewne poszukujesz odpowiedzi na pytanie, co to psychoterapia Gestalt.
Dzięki lekturze tego artykułu dowiesz się, jakie są wskazania do jej rozpoczęcia. Zapoznasz się również z podstawowymi założeniami nurtu Gestalt. To sprawi, że zdecydowanie łatwiej będzie Ci podjąć decyzję o ewentualnym rozpoczęciu pracy.
Jak przebiega terapia Gestalt i jakie są główne założenia tego nurtu?
Jeżeli chcesz wiedzieć, czym jest psychoterapia Gestalt, musisz poznać główne założenia tego nurtu. Przede wszystkim ta forma opiera się na tak zwanym dialogu egzystencjalnym. Prowadzony jest przez terapeutę i pacjenta. Jeśli zdecydujesz się na pracę nad sobą w tym nurcie, nauczysz się identyfikowania swoich emocji oraz rozumienia ich. Zdobędziesz także wiedzę na temat tego, jak możesz lepiej rozwinąć swój ukryty potencjał.
Psychoterapia w nurcie Gestalt może mieć formę pracy indywidualnej bądź grupowej. Powinieneś zatem dobrze zastanowić się nad tym, która z nich będzie dla Ciebie lepsza. Bez względu na to, jaką decyzję podejmiesz, przygotuj się na systematyczną pracę. Sesje terapii indywidualnej trwają zawsze 50 minut i odbywają się raz w ciągu tygodnia.
Spotkania zawsze mają miejsce w tym samym gabinecie i są prowadzone w bezpiecznej atmosferze. Musisz mieć świadomość tego, że Twoja prywatność jest chroniona. Psychoterapeutę obowiązuje tajemnica zawodowa, dlatego nikomu nie zdradzi żadnych tajemnic. Nie będzie również z nikim dzielił się szczegółowym przebiegiem sesji terapeutycznych. Wyjątkiem może być praca tego specjalisty z superwizorem. Musisz jednak wiedzieć, że jest to dowód na fachowość terapeuty.
Psychoterapia Gestalt – dla kogo?
Psychoterapia Gestalt wydaje się dobrym rozwiązaniem dla zdecydowanej większości osób. Jest dedykowana zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Z powodzeniem mogą z niej korzystać również seniorzy. Co ważne, nie musisz borykać się z jakimiś problemami psychicznymi, aby udać się na terapię w nurcie Gestalt. Jest ona bowiem idealna dla osób, które pragną się bardziej rozwinąć i poznać odpowiedź na nurtujące ich pytania natury filozoficznej lub egzystencjalnej.
Z psychoterapii Gestalt zadowolone mogą być również osoby zmagające się z depresją, lękami czy kompulsjami. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że może nie sprawdzić się u ludzi zmagających się z zaburzeniami osobowości. W przypadku zaburzenia borderline najlepsza będzie na przykład terapia dialektyczno-behawioralna, która stworzona została specjalnie dla osób walczących z tym problemem.
Jeżeli nie wiesz, czy terapia Gestalt jest dla Ciebie, zawsze możesz udać się na niezobowiązującą konsultację. Dzięki niej na pewno uda Ci się określić, czy ten nurt ma szansę Ci pomóc, czy też niekoniecznie.
Jak wybrać dobrego terapeutę Gestalt?
Bez względu na to, czy interesuje Cię psychoterapeuta Gestalt w Warszawie, czy też w innym mieście, powinieneś wiedzieć, jak wybrać dobrego specjalistę. Przede wszystkim musisz być świadomy tego, czy osoba, z którą chcesz pracować, faktycznie ma odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia terapii. Powinna zatem mieć ukończony całościowy kurs psychoterapeutyczny w nurcie Gestalt. Najczęściej trwa on cztery lata. Doskonale, jeżeli psychoterapeuta będzie posiadał certyfikat, chociaż praca z terapeutą w trakcie certyfikacji nie jest niczym złym.
Ważne jest to, aby terapeuta odpowiadał Ci pod względem charakteru. Niestety, czasami nie chce się pracować z danym specjalistą, mimo iż jego fachowość nie wzbudza wątpliwości. Warto zatem udać się na dwa-trzy spotkania konsultacyjne i wtedy podjąć decyzję dotyczącą tego, czy wybierasz tego konkretnego terapeutę. Jeżeli nie, trzeba po prostu poszukać kogoś innego.
Nie ma sensu zmuszać się do pracy z kimś, kto nie wzbudza zaufania. W ten sposób możesz się jedynie zrazić do psychoterapii, co raczej nie przyniesie żadnych pozytywnych skutków.