Co zrobić z nadmiarem energii z fotowoltaiki?

fotowoltaika

Fotowoltaika, czyli technologia odnawialna bazująca na źródłach odnawialnych, uzależniona jest od warunków pogodowych, pór roku oraz od dobowego rytmu dnia i nocy. W związku z tym zdarza się tak, że okresowo ilość energii elektrycznej, jaka zostaje wyprodukowana przez instalację, jest znacznie wyższa, niż wynosi na nią zapotrzebowanie, co powoduje nadwyżkę. Co można z nią zrobić? Okazuje się, że jest wiele sposobów na to, jak ją spożytkować. Energię, jaką uzyskano w nadwyżce, można na bieżąco zużywać, magazynować, a nawet i sprzedawać.

Panele fotowoltaiczne – Włocławek

Inwestując w panele fotowoltaiczne (Włocławek), dobrze jest być zorientowanym w kwestii powstawania nadwyżek energii, aby wiedzieć, jak je odpowiednio spożytkować, a także jak do nich właściwie dochodzi. Bo jak dokładnie one powstają?

Działanie fotowoltaiki jest całkowicie uzależnione od ilości promieniowania słonecznego, które nie jest takie samo przez cały rok, a nawet i przez całą dobę. Z tego powodu nie pracuje ona ciągle z tą samą efektywnością. Są w ciągu roku okresy, a szczególnie jest to lato, podczas których nasłonecznienie jest znacznie większe, a dzień dłuższy. Wtedy ilość energii elektrycznej jest produkowana w nadmiarze, a jej ilości nie da się na bieżąco zużywać. Z kolei w sezonie zimowym, poziom nasłonecznienia jest mniejszy, a dzień znacznie krótszy, przez co energia elektryczna jest wytwarzana w niedostatecznej ilości. Właśnie w takich sytuacjach można korzystać z wygenerowanej wcześniej nadwyżki. Jednak, jak ją przechowywać, aby móc z niej korzystać parę miesięcy później? Istnieje kilka sposobów, dzięki którym można magazynować energię na później, a są to między innymi:

Magazynowanie za pomocą net-metering

Jest to najprostszy sposób, a polega on na oddawaniu energii do sieci w ramach umowy prosumenckiej z zakładem energetycznym. Od 2016 roku osoby prywatne mają umożliwione stosowanie się do tak zwanego net-meteringu. Podpisując umowę prosumencką, nakłada się na siebie obowiązek montażu licznika dwukierunkowego, który zajmuje się mierzeniem ilości oddanej i pobranej energii. Wtedy, wszelkie występujące nadwyżki są automatycznie oddawane do sieci. Rozliczenie z tego odbywa się w formie bilansowej, co oznacza, że oddany wcześniej prąd można odebrać po prostu wtedy, kiedy zaistnieje taka potrzeba.

Magazynowanie energii w akumulatorach

Akumulatory są najsłynniejszą metodą magazynowania energii dla instalacji off-grid. Nadwyżki są odprowadzane z falownika do akumulatorów posiadających określone parametry czy pojemności. System ten pozwala być całkowicie niezależnym oraz nie narażać się na straty energii związane z net-meteringiem.

Magazynowanie energii w superkondensatorach

Superkondensatory są urządzeniami podobnymi do akumulatorów, jednakże przechowują energię o znacznie większej gęstości. Są one bardzo trwałe, a z upływem czasu tracą swoje wartości użytkowe jedynie w małym stopniu.

Inne metody na nadmiar energii

Będąc wyposażonym w nadmiar energii, można wykorzystać go na różne sposoby.

  1. Korzystać z urządzeń energochłonnych w ciągu dnia, posiadając instalację fotowoltaiczną,
  2. Ogrzewanie domu pompą ciepła, zasilanie systemu klimatyzacji,
  3. Ładowanie samochodu elektrycznego, jeśli się go posiada.

Możesz również polubić