Kocioł soniczny – co to jest?

fotowoltaika

Temat źródeł ciepła omawiany jest bardzo szeroko w ostatnich czasach. W szczególności, jeżeli weźmie się pod uwagę fakt wzrostu cen za różne paliwa, m.in. węgiel, czy też gaz ziemny. Może więc jest to dobra okazja do tego, aby poznać nowe propozycje, jakie można znaleźć obecnie na rynku. Wśród takich alternatyw wyróżnia się kocioł soniczny. Nie jest on tak jeszcze mocno znany, dlatego warto sprawdzić, z czym tak naprawdę ma się do czynienia.

Kocioł soniczny – co to jest?

Mówiąc o takim urządzeniu, należy uwzględnić coś, co działa na zasadzie przewodności elektrolitu i podciśnieniowego zjawiska generowania pary. Tak, już to jedno zdanie pokazuje, że ma się do czynienia z czymś, co tak naprawdę opiera się o nowoczesną technologię. I tak faktycznie jest. Chociaż, warto dodać, że sama obsługa tego typu źródeł ogrzewania nie stanowić będzie aż tak dużego problemu.

Kocioł soniczny cechuje się tym, że jest w stanie ogrzać nie tylko mieszkanie, czy też powierzchnię domu. On również jest w stanie poradzić sobie z ogrzaniem dużych hal przemysłowych. Jest to więc dobra informacja dla tych przedsiębiorców, którzy chcieliby znaleźć dla siebie korzystną alternatywę.

Zasada działania kotłów sonicznych

Już właściwie wiadomo, czym jest kocioł soniczny. Czas sprawdzić, jak to się tak naprawdę dzieje, że są one w stanie zapewnić dużą ilość ciepła w domach i w innych miejscach. Grzałki soniczne znajdując się w dolnej części pionowego wymiennika ciepła, podgrzewają wodę. Dzięki temu jest ona w stanie zamienić się w parę wodną. Ona to zaczyna się unosić do góry, oddając tym samym swoje ciepło. Ponownie dochodzi do skroplenia i spłynięcia w kierunku grzałek sonicznych. Właściwie można się posunąć do stwierdzenia, że ma się do czynienia z zamkniętym, powtarzalnym procesem, który jest w stanie zapewnić dużą ilość ciepła. Warto wiedzieć, że jest to nowoczesne źródło ogrzewania, jakie jest kompatybilne z ogrzewaniem podłogowym, grzejnikowym czy mieszanym.

Zalety kotła sonicznego

Co to jest kocioł soniczny? Sprytne rozwiązanie, które jest w stanie pomóc oszczędzić na takich paliwach, jak wyżej wymieniony węgiel, gaz ziemny. Czy jednak jego zakup jest opłacalny? Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od wielu czynników. Warto poznać zalety, jakie powiązane z montażem kotła sonicznego. Mowa tutaj o:

  • wysokiej sprawności,
  • długiej żywotności takich urządzeń,
  • utrzymaniu stałej sprawności grzewczej,
  • braku konieczności czyszczenia kotła,
  • możliwości zapewnienia stabilnej i cichej pracy,
  • szybkim ogrzewaniu c.o. i c.w.u.

Nie można również zapomnieć o tym, że każdy nowy kocioł to także gwarancja od producenta. Nawet jeżeli cokolwiek będzie się z nim działo, zawsze można liczyć na sprawny i szybki serwis. Czy warto go kupić? Trzeba naprawdę podejść do tego indywidualnie. Warto porozmawiać z innymi osobami, czy skorzystali na takim źródle ogrzewania, czy jednak nie.

Zakup kotła sonicznego

Warto wspomnieć o tym, że na chwilę obecną zakup kotła sonicznego to dość spory wydatek. Trzeba uszykować się na koszta od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko bowiem tak naprawdę zależne jest od tego, z jakiej mocy urządzeniem ma się do czynienia.

Z drugiej jednak strony, nie można zapomnieć o tym, że jest to jeden wydatek na przynajmniej kilkadziesiąt lat. Tak długo bowiem oceniana jest żywotność tych nowoczesnych urządzeń. Do tego warto wspomnieć, że można je połączyć z panelami słonecznymi. Tymi, które są w stanie zapewnić „darmowy” prąd ze słońca. Jeżeli obydwie te propozycje się ze sobą połączy, można myśleć o sporych oszczędnościach w ciągu kilkunastu lat, jak nie dłużej.

Może dlatego też kotły soniczne goszczą na razie w domach, gdzie faktycznie z takimi instalacjami ma się do czynienia. Czy ich popularność będzie większa? Na pewno będzie można się o tym już niedługo przekonać. Jeżeli ktoś jest na etapie stawiania budynku od podstaw, jak najbardziej może zainteresować się takim tematem. Całkiem możliwe, że będzie to dla niego dobra i mądra inwestycja na lata.

 

Możesz również polubić