Jak radzić sobie ze stresem pourazowym?

medycyna

Zespół stresu pourazowego, określany często mianem PTSD to pojęcie, które dla wielu osób może brzmieć nieco enigmatycznie. Musisz jednak wiedzieć, że z problemem zmaga się coraz więcej osób w różnym wieku. Jeśli podejrzewasz, że i Ciebie może dotyczyć zespół stresu pourazowego, ważne, byś nie diagnozował się sam. Niemniej jednak warto poznać najczęstsze przyczyny i objawy PTSD. Dzięki temu będziesz wiedział, co powinno skłonić Cię do poszukiwania profesjonalnej pomocy.

Jakie są najczęstsze przyczyny i objawy stresu pourazowego?

Zanim dowiesz się, jak wygląda leczenie stresu pourazowego, powinieneś poznać najczęstsze przyczyny PTSD. Nietrudno się domyślić, że za najważniejszą należy uznać jakieś traumatyczne wydarzenie, którego się doświadczyło. Mogą to być wypadek komunikacyjny, utrata ciąży, molestowanie seksualne czy gwałt. Zespół stresu pourazowego bardzo często rozwija się także u osób, które brały udział w działaniach wojennych.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie u każdej osoby, która doświadczyła traumy, rozwinie się PTSD. Jeśli jednak zauważysz u siebie objawy wymienione poniżej, powinieneś udać się po pomoc. Wśród najbardziej typowych symptomów stresu pourazowego wyróżnić należy wzmożoną czujność, nieuzasadniony lęk, obniżone poczucie własnej wartości, poczucie winy czy kłopoty z zasypianiem. Jeżeli zauważysz, że unikasz miejsc lub osób kojarzących Ci się z traumą, wiedz, że to również jest charakterystyczne dla PTSD.

Profesjonalne wsparcie to podstawa

Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na zespół stresu pourazowego, jak sobie radzić w sposób kompleksowy? Dobry pomysł stanowi skorzystanie z pomocy doświadczonych psychologów i terapeutów. Odnaleźć można ich na przykład w ośrodku Podróż, który można wirtualnie odwiedzić za pośrednictwem strony https://osrodekpodroz.pl/terapia-ptsd-i-complex-ptsd/.

Jeśli faktycznie cierpisz na zespół stresu pourazowego, ważne, abyś pozostawał pod fachową opieką. Możesz rozpocząć proces psychoterapeutyczny w wybranym przez siebie nurcie. W terapii PTSD bardzo często wykorzystuje się techniki poznawczo-behawioralne. Nie oznacza to jednak, że model psychodynamiczny bądź integracyjny będą nieskuteczne. Wiele zależy bowiem od Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji.

Najważniejsze jest bez wątpienia to, aby odpowiadała Ci relacja, jaką stworzysz z terapeutą. Psychoterapia musi być prowadzona w atmosferze akceptacji i zrozumienia, a wtedy ma szansę przynieść oczekiwane efekty. Musisz ufać swojemu terapeucie oraz czuć się przy nim bezpiecznie. Jeżeli po pierwszych dwóch-trzech spotkaniach konsultacyjnych dojdziesz do wniosku, że nie odpowiada Ci praca z konkretnym specjalistą, zawsze możesz go zmienić.

Pamiętaj również o tym, że nie da się jednoznacznie określić czasu trwania terapii. Zależy on między innymi od stopnia zaawansowania problemu, z którym się zmagasz. Ważne jest to, aby Twój proces terapeutyczny trwał tyle, ile potrzebujesz.

Zmień nawyki i daj sobie czas

Udział w psychoterapii pomoże Ci bez wątpienia zdobyć wiedzę na temat tego, jak radzić sobie ze stresem pourazowym. Poznasz również techniki, dzięki którym możliwa będzie poprawa Twojego samopoczucia. W leczeniu PTSD pomóc może także zmiana codziennych nawyków.

Na pewno należy zadbać o higienę snu. Staraj się kłaść do łóżka przez północą, najlepiej w okolicach 22-23. Jeśli trudno Ci zasnąć, poczytaj książkę lub posłuchaj relaksującej muzyki. Nie używaj jednak urządzeń emitujących niebieskie światło bezpośrednio przed snem. Mogą nie tylko utrudniać proces zasypiania, ale również przyczyniać się do pogorszenia jakości snu.

Warto dbać także o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, bogatą w owoce, warzywa oraz produkty z pełnego ziarna. Staraj się również regularnie uprawiać jakiś sport. Ważne jest to, aby aktywność fizyczna, którą wybierzesz, sprawiała Ci przyjemność. W uspokojeniu się pomóc mogą między innymi pilates oraz joga. Jeśli pogoda pozwala, warto uprawiać sport na świeżym powietrzu.

Możesz również polubić