Jak i czym ocieplić ściany starego domu?
Może wszyscy dążą do tego, aby zamieszkać w nowoczesnym budownictwie, ale nie każdy tak robi. Nie brakuje bowiem osób, które doceniają uroki starych budynków. Takich, gdzie można poczuć ducha mijających czasów. Czasem bywa nawet tak, że kto otrzymuje stary dom w spadku, decyduje się na zamieszkanie w nim. Jest tylko jeden problem – wielki ziąb, odczuwalny w całym pomieszczeniu. Przyda się więc ocieplanie budynków w Rzeszowie.
Charakter starych budynków
Tak, tego typu budynki przywodzą czasem na myśl beztroskie dzieciństwo, przydając tym samym urokowi. Ale nie można zapomnieć o tym, że w dawnych czasach nie stosowało się takich metod izolacji, które pomogłyby zachować dużo ciepła. Ciepło miało wolną drogę do tego, aby uciekać na zewnątrz. Ocieplenie starego domu różniło się w znaczący sposób od metod, jakie stosowane są aktualnie. Na dodatek, w budynku na pewno ma się do czynienia z ogromnym poziomem wilgoci, przez co uczucie chłodu jeszcze bardziej się wzmagało. Czy to oznacza, że budynek całkowicie nadaje się już tylko do rozbiórki? Oczywiście, że nie. Wystarczy tylko odpowiedzieć sobie na pytanie – jak prawidłowo ocieplić stary dom?
Ściany bez wilgoci
W pierwszym kroku trzeba będzie pozbyć się wilgoci ze ścian, która jest mniej lub bardziej widoczna. Jeżeli ktoś zauważył pleśń na ścianach, to powinien zacząć działać jak najszybciej. Jeżeli nie, ma się szczęście, co jednak nie oznacza, że pleśń nie pojawi się lada dzień. Wilgoci ze ścian pozbyć się można za pomocą specjalnego preparatu, który wstrzykuje się w ściany. To on pomaga zamknąć kapilary, dzięki czemu w ścianach nie ma już tak dużego poziomu wilgoci. Ale takie postępowanie nie dało jeszcze odp. na właściwe pytanie – jak ocieplić stary dom?
Materiał izolacyjny
Wśród najbardziej polecanych materiałów, wymienia się wełnę mineralną. Właściwie to należałoby powiedzieć, że chodzi o skalną wełnę mineralną. Jest to materiał łatwo dostępny, a na dodatek ma wiele zalet. Wśród nich można wymienić niepalność, trwałość, paroprzepuszczalność i wyciszenie. To właśnie on pozwala na zatrzymanie ciepła w domu w okresie zimowym. Latem w pomieszczeniach jest przyjemnie ciepło. Polecana ze względu na swoją ognioodporność do budynków, które w całości wykonane są z drewna.
Ocieplenie domu
Właściwie to można powiedzieć, że już wiadomo czym ocieplić stary dom. Teraz pozostaje tylko wziąć się za pracę. Nie ma się co oszukiwać, że takie ocieplenie pójdzie szybko. Dlatego też warto postawić na ekipę, która ma doświadczenie w temacie ocieplania starych budynków. Wykonają oni wszystko w imieniu inwestora, dzięki czemu stary budynek zyska zupełnie nowe życie. Pomogą oni wybrać nie tylko wełnę mineralną – w szczególności, jeżeli chodzi o grubość – ale również o kolor elewacji, bowiem i ona jest ważna. Nowe ocieplenie starego budynku sprawi, że w jego wnętrzach nie będzie odczuwalne już tak duże zimno, które może uprzykrzać życie. Ze spokojem będzie można pomyśleć o tym, aby w takim domu móc zamieszkać na stałe.