Co trzeba wiedzieć przed wypożyczeniem samochodu?

samochód

Z wynajmowania samochodów korzysta obecnie coraz więcej osób. Usługa jest korzystna zarówno dla klientów prywatnych, jak i firm, które potrzebują praktycznego środka transportu. Jazda wypożyczonym autem nakłada na kierowców kilka obowiązków i zasad, których należy przestrzegać w okresie trwania umowy. O czym warto wiedzieć przed wynajęciem pojazdu?

Zawieranie OC i przedłużenie przeglądu technicznego

Przy zawieraniu umowy z wypożyczalnią trzeba zwrócić uwagę na kwestię ubezpieczenia pojazdu. Samochód powinien posiadać aktywną polisę OC, która stanowi niezbędny element dokumentacji i wymagana jest do poruszania się po drogach. Obowiązek jej zawarcia spoczywa na wypożyczalni, a w razie wygaśnięcia ubezpieczenia w trakcie trwania wynajmu to firma powinna zająć się jego przedłużeniem. Niemniej jednak warto upewnić się, że wypożyczony samochód posiada aktywną polisę, a kierowca mimo wszystko nie jest zobowiązany do jej opłaty poprzez warunki zawarte w umowie.

Podobnie kształtuje się kwestia przeglądu technicznego. Kontroli warto poddać termin najbliższego badania pojazdu, a gdy ten się zbliża należy ustalić z wypożyczalnią warunki przeprowadzenia przeglądu. Obowiązek ten zwykle przejmuje firma wynajmująca pojazd, która odstawia auto do stacji kontroli pojazdów i ponosi wszelkie koszty związane z wykonaniem usługi. Zapis w tej kwestii powinien być zawarty w umowie.

Odpowiedzialność za szkody powypadkowe

Na drogach może dojść do różnych sytuacji, w tym do kolizji lub stłuczki. W jaki sposób traktuje się wypadek wypożyczonym autem i kto ponosi odpowiedzialność za szkody? Wiele zależy od warunków zapisanych w umowie. Jeśli kierowca jest uczestnikiem kolizji, a nie jej sprawcą, wówczas koszty naprawy pojazdu pokrywane są z ubezpieczenia OC. Nieco inaczej kształtuje się sytuacja, w której to wypożyczający doprowadzi do stłuczki. Decydujące są warunki umowy – niekiedy odpowiedzialność za wyrządzone szkody w pełni przypisywana jest kierowcy. Wówczas musi on pokryć koszty napraw, a także ewentualnych usług towarzyszących, takich jak transport uszkodzonego pojazdu na lawecie. Niektóre z wypożyczalni posiadają jednak polisę AC, która pokrywa część lub całość wydatków na naprawę. Kierowcy powinni jednocześnie pamiętać, że wszelkie mandaty otrzymane za nieprzepisową jazdę pokrywane są z ich kieszeni. Nie ma możliwości, by nałożona kara opłacona została ze środków firmy wypożyczającej pojazd. Dotyczy to zarówno sprawców wypadków, jak i osób przekraczających prędkość lub łamiących inne przepisy drogowe.

Przewożenie dzieci i zwierząt w wypożyczonym aucie

W wypożyczonych autach można przewozić dzieci, a zasady obowiązujące w czasie przejazdu tożsame są z tymi, które występują w pojazdach prywatnych. Chodzi przede wszystkim o przewożenie maluchów w przystosowanych do tego fotelikach aż do osiągnięcia przez nich odpowiedniego wzrostu. Niekiedy artykuły dziecięce do samochodu stanowią standard wyposażenia wypożyczonego pojazdu, innym razem zapewniane są przez firmę wynajmującą auta po ustaleniu szczegółów z kierowcami. Warto upewnić się przed podpisaniem umowy, jak wygląda ta kwestia.

O ile wypożyczalnia zgadza się na przewożenie maluchów i często sama udostępnia artykuły dziecięce do samochodu dla kierowców, to nieco inaczej wygląda kwestia przewozu zwierząt. W większości przypadków zabieranie w podróż psa lub kota jest niedozwolone ze względu na możliwe zanieczyszczenie wnętrza lub uszkodzenie tapicerki lub elementów plastikowych. O możliwość przewożenia zwierząt warto zapytać przed podpisaniem umowy – w niektórych przypadkach uwzględnia się indywidualne potrzeby kierowców i wprowadza nieznaczne zmiany w obowiązujących zasadach.

Wynajęcie samochodu nakłada na kierowców kilka obowiązków. Wiadomo już kto ponosi odpowiedzialność za wypadek wypożyczonym autem, a także jak wygląda kwestia przewożenia dzieci i zwierząt w pojeździe. Obowiązywanie powyższych zasad jest konieczne dla usprawniania procesu usługi. Dzięki restrykcjom firmy wypożyczające auta są w stanie zagwarantować nie tylko pełną sprawność, ale także komfort podczas przejazdów.

Możesz również polubić