Jak zacząć zdrowo się odżywiać

odżywianie

Osoby, która czują się zmęczone, ociężałe i mają problemy z układem trawiennym, a także narzekają na złe samopoczucie, powinny poważnie rozważyć trwałą zmianę nawyków żywieniowych. Według nowoczesnej dietetyki tak bowiem określa się świadomą rezygnację z produktów wysoko przetworzonych. które w negatywny sposób wpływają na ciało i umysł oraz wybór zdrowej żywności na co dzień. Jednak jak zacząć zdrowo jeść?

Jak zacząć zdrowe odżywianie?

Wyzwanie MAŁYCH KROKÓW, czyli od małego celu do wielkiego efektu. Dietetycy podkreślają obecnie, że liczne diety, na które decydują się pacjenci, często są bezskuteczne, ponieważ bazują na restrykcyjnych ograniczeniach w diecie, na które trzeba zdecydować się praktycznie z dnia na dzień. W efekcie wielu pacjentów traci motywację już po kilku dniach rygorystycznej diety i wraca do wcześniejszego sposobu odżywiania się. Dlatego obecnie dietetyka zakłada, że zdrowe odżywianie nie polega na stosowaniu okresowych diet, ale na regularnym, codziennym spożywaniu zdrowych produktów z dużą ilością warzyw i owoców.

Ale zdrowe odżywianie się to też świadomość potrzeb własnego ciała i możliwości organizmu. Wszystko to jednak powinno odbywać się metodą małych kroków, czyli stopniowym eliminowaniem z codziennej diety produktów, które najbardziej szkodzą organizmowi, w tym żywności wysokoprzetworzonej, fast foodów, cukrów prostych w codziennej diecie, znajdujących się w słodyczach lub białym pieczywie, a także napojów gazowanych, kolorowych itd. Zdecydowanej większości osób trudno z dnia na dzień zrezygnować z posiłków, które jadały do tej pory codziennie, jednak warto każdego tygodnia postawić sobie nowe wyzwanie. Na początek może to być np. „tydzień bez napojów gazowanych”. W kolejnym tygodniu warto zrezygnować np. z fast foodów, a w jeszcze następnym zdecydować się na regularne spacery i zamianę obfitych kolacji np. na zdrowe i pożywne koktajle owocowo-warzywne. Tego typu metoda małych kroków pozwala osiągać wielkie efekty nie od razu, ale stopniowo, jednak, jak podkreślają dietetycy, jest to zdrowe dla organizmu i zdecydowanie bardziej skuteczne od rygorystycznych diet, które często kończą się efektem jo-jo.

Zdrowe odżywianie a znajomość zagadnień dietetycznych i codzienna obserwacja reakcji organizmu 

Błędem jest stwierdzenie, że zdrowe odżywianie to nic innego jak dieta zawierająca nieznaczne ilości tłuszczu, wieprzowiny lub białego pieczywa. Obecnie, dzięki rozwojowi w dziedzinie nauk o żywieniu, dietetycy są w stanie wysuwać nowe, istotne wnioski w zakresie produktów spożywczych, które pozytywnie wpływają na organizm oraz tych, których spożywanie powinno się zdecydowanie ograniczyć. Przykładem jest wykluczenie węglowodanów jako głównego składnika zbilansowanej diety i zastąpienie ich warzywami, co pojawiło się w Piramidzie Zdrowego Żywienia, opublikowanej w 2016 roku przez Instytut Żywności  i Żywienia. Warto na bieżąco poznawać tego typu nowinki naukowe oraz czytać pracę specjalistyczną, a także artykuły dostępne w sieci, zwłaszcza te tworzone przez dietetyków i lekarzy.

Należy pamiętać, że zdrowe odżywianie to także kwestia indywidualna i dla każdej osoby może oznaczać coś innego, ponieważ inaczej powinna odżywiać się np. osoba chorująca na cukrzycę, a inaczej pacjent z przewlekłymi chorobami autoimmunologicznymi. Zdarza się bowiem, że produkty żywieniowe, które powszechnie nie są uważane za niezdrowe, mogą być jednak dla niektórych grup osób szkodliwe. Dlatego zawsze istotne znaczenie ma obserwowanie swojego ciała i jego reakcja ma przyjmowane pokarmy, która jest bardzo ważna, w momencie kiedy chce się zacząć zdrowo jeść i trwale zmienić nawyki żywieniowe. 

Jak zacząć zdrowo jeść i wybrać odpowiedni catering dietetyczny?

Osoby, które chcą trwale zmienić swoje nawyki żywieniowe i ograniczyć ilość kalorii, ale nie mają czasu, aby gotować w domu lub po prostu tego nie lubią, mogą zdecydować się na Catering Dietetyczny Programu Królów Białystok (https://programkrolow.pl/catering-bialystok/). Jest to oferta dopasowana również do potrzeb osób, które prowadzą intensywny tryb życia, ale z określonego powodu nie chcą lub nie mogą samodzielnie przygotowywać posiłków. Dzięki cateringowi klienci otrzymują zdrowe i smaczne posiłki o odpowiedniej liczbie kalorii. Jest to pięć posiłków dziennie – przygotowane są zawsze zgodnie z indywidualnym planem żywieniowym, mają postać zup, batonów lub koktajli, będących jednocześnie pełnowartościowymi posiłkami. Dzięki ofercie cateringu każdy klient ma również dostęp do bazy zdrowych przepisów, porad i wskazówek dla osób, które chcą odżywiać się zdrowo i dbać o swoje ciało i umysł. Mogą oni też liczyć na fachowe doradztwo ekspertów i dzielić się opiniami z innymi osobami, które korzystając z usług cateringu dietetycznego.

 

Wiele osób marzy o zmianie nawyków żywieniowych, utracie nadprogramowych kilogramów oraz poprawie wyglądu sylwetki. Kluczowe jest jednak wówczas pytanie: jak zacząć zdrowo się odżywiać? Jak się okazuje, nie jest to wcale trudne, ponieważ wystarczą już małe zmiany, by rozpocząć nową przygodę życia, jaką jest zdrowa dieta. Pomaga w tym także zdrowy catering dietetyczny, który warto wybrać, gdy nie ma się chęci lub możliwości, by gotować samodzielnie w domu. 

 

 

Możesz również polubić