Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?

pompa ciepła

Pompa ciepła to obecnie bardzo popularne rozwiązanie, które jest atrakcyjne dla właścicieli domów jednorodzinnych. Dzięki pompie ciepła można poczynić dobry krok w kierunku korzystania z odnawialnych źródeł energii, jest to też kolejny krok w stronę samowystarczalnego i niezależnego domu, którego koszty utrzymania w praktyce nie są wysokie. Inwestorzy często zastanawiają się, jaki może być koszt pompy ciepła- kwestie jej doboru nie są jednak wcale takie proste, z tego względu kluczem do sukcesu jest zatrudnienie doświadczonego wykonawcy. Odpowiednia pompa ciepła powinna być dobrana pod kątem szeregu różnych kryteriów- tylko wtedy będzie nieocenionym i efektywnym wsparciem dla domu. 

Zalety instalacji pompy ciepła 

Tych zalet w praktyce jest naprawdę wiele, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że koszty instalacji mogą być spore, a więc stanowią inwestycję, która będzie miała się zwrócić po określonym czasie. Zastanawiając się, jak dobrać pompę ciepła, aby móc oszacować koszty, musimy wziąć pod uwagę, że konieczne będzie znalezienie odpowiedniego wykonawcy projektu- tylko taki wykonawca profesjonalnie zaprojektuje działanie całego systemu.

 

  • W praktyce, pompa ciepła pobiera ciepłe powietrze, a następnie z wykorzystaniem specjalnej sprężarki zapewnia ogrzewanie budynku, może też ogrzewać ciepłą wodę użytkową. 
  • Przy odpowiednim dobraniu parametrów instalacji i całego urządzenia pompa ciepła może stanowić jedyny system grzewczy w budynku. Sprawdzi się nawet przy dużych mrozach sięgających do -25 stopni. Tym samym nie trzeba martwić się ani o palenie w kotłach, ani o zakup i składowanie niezbędnego opału. 
  • Do wyboru są różne rodzaje pomp ciepła: pompa gruntowa, pompa ciepła powietrze- woda i niskotemperaturowa pompa ciepła. 

 

Co na pewno trzeba wziąć pod uwagę?

 

Już na starcie trzeba samemu odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jaką funkcję w praktyce ma pełnić pompa ciepła. Na jej moc oraz rodzaj mają niebagatelny wpływ takie kwestie jak, chociażby: 

  • To, czy będziemy chcieli wykorzystywać ją zarówno do ogrzewania budynku w zimniejszych miesiącach, jak i do chłodzenia domu w lecie. Czasami inwestorom zależy tylko i wyłącznie na funkcji grzewczej. 
  • Czy zainstalowana pompa ciepła będzie jedynym źródeł ogrzewania w budynku, czy są jeszcze inne rozwiązania wspomagające lub, czy planujemy pompę ciepła jako wsparcie obecnie działającego kotła. 
  • Czy pompa ciepła ma ogrzewać wodę użytkową. 

Jak wybrać pompę ciepła mając już sprecyzowane wymagania? 

Jeśli inwestor już posiada sprecyzowane oczekiwania co do tego, co chciałby uzyskać dzięki zainstalowaniu pompy ciepła, kolejnym krokiem będzie odpowiedni wybór urządzenia o pożądanych przez nas parametrach. Bardzo wiele informacji na temat funkcjonowania pompy ciepła w praktyce można znaleźć na stronie https://vaillant-serwis-malopolska.pl/. Parametry urządzenia powinny zostać oszacowane poprzez: 

  • Wzięcie pod uwagę powierzchni użytkowej, jaką chcemy objąć działaniem pompy. Oprócz samej powierzchni użytkowej trzeba też przeanalizować szczelność budynku pod kątem ewentualnych strat cieplnych – a więc to, czy budynek posiada ocieplenie, czy też jakie okna znajdują się w budynku. Trzeba przeanalizować ewentualne straty cieplne ze względu na konstrukcję dachu oraz samo ułożenie pomieszczeń. 
  • Analizę dostępnych pomp ciepła pod kątem współczynnika COP poszczególnych modeli. Ta informacja jednak sama w sobie nie będzie miarodajna, jeśli nie uwzględnimy charakterystyki samego budynku czy też warunków, w których urządzenie będzie miało pracować w praktyce. 
  • Podążanie za obowiązującymi wymogami prawnymi. Tutaj należy wziąć pod uwagę emisję CO2 do atmosfery. Warto zorientować się, jakie są przepisy w przypadku posiadania urządzeń hermetycznie zamkniętych, takich jak pompy gruntowe czy monoblokowe pompy powietrzne oraz niehermetycznie zamkniętych, takich jak pompy ciepła typu split. 

Jak więc widać, pompa ciepła musi zostać dobrana pod kątem oczekiwań samego inwestora. Jest to bowiem system, który jest instalowany na długie lata działania w budynku. 

Możesz również polubić