Jak działa klucz U2F?

program

Internet pełen jest potencjalnych niebezpieczeństw, wśród których warto wyróżnić szkodliwe oprogramowanie oraz hakerów. Jeśli przejmą oni loginy i hasła do najważniejszych serwisów internetowych, to mogą narobić sporych szkód. Oczywiście, tylko jeśli nie korzystamy z uwierzytelniania dwuskładnikowego. To kluczowe zabezpieczenie, ale nawet je da się obejść. Hakerzy mogą przejąć kod potwierdzający, który przychodzi mailem lub SMS-em, a nawet włamać się na telefon i przejąć aplikację uwierzytelniającą. Ryzyko to można jednak wyeliminować w bardzo prosty sposób – korzystając z klucza U2F. Czym jest to urządzenie i jak działa klucz U2F? Dlaczego jest on skuteczniejszy od innych metod uwierzytelniania dwuskładnikowego?

Klucz U2F – co to jest?

Klucz U2F to specjalne urządzenie, zazwyczaj przypominające pendrive z wejściem typu USB. Jednak nie przechowuje on plików wgranych przez użytkownika – zamiast tego zawiera niewielki komputer, który na bieżąco generuje kody uwierzytelniające. Nie da się do nich uzyskać dostępu, a klucz U2F działa, tylko jeśli użytkownik fizycznie podłączy go do komputera. Kody wygenerowane przez urządzenie wykorzystuje się w ramach uwierzytelniania dwuskładnikowego. Za każdym razem, gdy logujemy się na konto zabezpieczone za pomocą klucza U2F, musimy podłączyć go do komputera i dopiero wtedy potwierdzić logowanie.

Bez wykonania tych czynności nie dostaniemy się do systemu. Więcej na temat tego, jak działa klucz U2F znajdziecie w serwisie ISPortal: https://isportal.pl/klucz-u2f-co-to-jest-i-jak-dziala. Warto przy tym pamiętać, że są różne rodzaje kluczy U2F – jak działa każdy z nich? Większość urządzeń tego rodzaju oparta jest na wejściach typu USB, ale różnią się one między sobą sposobem generowania kodów, a więc poziomem bezpieczeństwa. Ale są też takie klucze U2F, które zostały wyposażone w łączność typu NFC, dzięki czemu można je wykorzystać do zabezpieczenia innego rodzaju urządzeń, np. telefonów komórkowych czy tabletów.

Jakie są zalety korzystania z kluczy U2F?

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (z ang. 2FA, Two Factor Authentication) to obecnie podstawa bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Większość z nas korzysta ze standardowych metod uwierzytelniania logowania, takich jak wiadomości SMS czy e-mail lub rzadziej, specjalne aplikacje uwierzytelniające, takie jak Google Authenticator. W większości przypadków to rozwiązanie o wystarczającym poziomie bezpieczeństwa, ale należy pamiętać, że cyberprzestępcy są w stanie złamać ten poziom zabezpieczeń, a najłatwiejsza do przejęcia jest treść wiadomości SMS i e-mail. Dlatego specjaliści od cyberbezpieczeństwa radzą, by korzystać z kluczy U2F. O ile przestępca nie uzyska do nich fizycznego dostępu, to nasze konto pozostanie bezpieczne nawet wtedy, gdy nastąpi wyciek danych logowania. To najlepszy rodzaj zabezpieczeń i gwarancja ochrony przed hakerami. 

Oczywiście korzystanie z kluczy U2F ma też swoje wady – urządzenie zawsze trzeba mieć przy sobie, by móc się zalogować. Poza tym nie wszystkie serwisy umożliwiając korzystanie z tego rozwiązania, choć coraz więcej firm pracuje nad ich implementacją. Poza tym to wciąż dość kosztowne rozwiązanie. Dobry klucz U2F to wydatek rzędu kilkuset złotych. Oczywiście raz kupione urządzenie można użytkować przed długie lata, ale dla wielu osób jednorazowe wydanie takiej sumy może stanowić silny argument przeciw. Należy jednak pamiętać, że w przypadku włamania hakerów możemy stracić dużo, dużo więcej.

Jak korzystać z kluczy U2F w praktyce?

Korzystanie z kluczy U2F w praktyce jest bardzo proste. Najtrudniejszym zadaniem jest konfiguracja urządzenia – proces ten różni się w zależności od serwisu oraz strony internetowej. Ale każdy powinien sobie z tym samodzielnie poradzić, bo firmy przygotowały rozbudowane instrukcje, jak dokładnie to zrobić. Gdy już się to uda, wystarczy podłączyć klucz U2F do komputera po wpisaniu hasła, a następnie zaakceptować proces logowania. W razie zgubienia lub awarii urządzenia należy skontaktować się z obsługą klienta stron, na których posiadamy konta. Warto jednak pamiętać, że na kluczu U2F nie są przechowywane żadne hasła – nawet jeśli urządzenie wpadnie w ręce niewłaściwej osoby, to ta nic z nim nie zrobi, dopóki nie zna danych logowania do konta.

Możesz również polubić