Ile kosztuje wapno nawozowe?
Tlenek wapna o wzorze chemicznym CaO jest otrzymywany przez sztuczne kalcynowanie wapienia. W tym przypadku realnym zagrożeniem jest wapnowanie gleby, ponieważ w reakcji z wodą powstaje wodorotlenek wapnia o wzorze chemicznym Ca(OH)2, substancja silnie korozyjna. Węglan wapna, o wzorze chemicznym CaCO3, otrzymywany przez kruszenie i mielenie kamienia wapiennego lub jako minerał w kopalniach odkrywkowych. Wapno węglanowe występuje naturalnie w przyrodzie w postaci wapienia. Nie każde wapno węglanowe daje dobre rezultaty jako nawóz! Najlepsze nawozy węglanowe to takie, które są drobno zmielone i nie zawierają zanieczyszczeń ani wilgoci. Łatwo sobie wyobrazić, że zakup produktu, który jest w 70% czysty, a resztę stanowią zanieczyszczenia, takie jak glina i woda, jest tym samym, co zakup 100 worków produktu (70 worków wapna i 30 worków wody i gliny).
Jakie wapno sprawdza się w rolnictwie?
W rolnictwie zabiegiem agrotechnicznym wykonywanym po zbiorach jest wapnowanie, które wpływa na odczyn gleby, co z kolei ma bardzo duże znaczenie dla plonowania. Wapno działa odkwaszająco, utrzymując pH gleby na odpowiednim poziomie. Wapnowanie jest konieczne, ponieważ ponad połowa gleb w naszym kraju jest kwaśna. Jak powstaje kwasowość gleby? Spowodowane jest to stosowaniem nawozów mineralnych oraz naturalnymi procesami zachodzącymi w glebie, na które nie mamy wpływu. Na co zwrócić uwagę przy zakupie wapna nawozowego? Ceny wapna nawozowego nie powinny być decydującym czynnikiem.
Warto zapoznać się z opiniami producenta i kupować u sprawdzonego dostawcy, kierując się składem produktu i jego reaktywnością. Ważny jest również stopień rozdrobnienia produktu, ponieważ im drobniejsze wapno, tym skuteczniejsze będzie działanie. Najlepiej jest zamawiać je przed zbiorami (kwiecień-czerwiec), kiedy ceny są najniższe. Utleniające wapno nawożone (natychmiastowe rozpuszczanie) zawierające co najmniej 90% CaO, sortowane 2-3mm lub 2-5mm, do szybkiego odkwaszania gleby. Kreda nawozowa (proszek) CaO min.53% CaCO3-92% dobrze usuwa zakwaszenie gleby dzięki dużej zawartości CaO.
Jakie są korzyści ze stosowania wapna nawozowego?
Optymalny poziom pH gleby nadrabia niedobór wapnia (Ca) i magnezu, zmniejszenie wpływu metali ciężkich na rośliny, zwiększenie retencji wody i powietrza w podłożu, ułatwia pobieranie przez rośliny fosforu, jednego z najważniejszych makroelementów wpływających na wzrost roślin, zapobiega utracie żyzności gleby. Granulki wapna – kiedy stosować? Granulatu wapiennego należy używać wtedy, gdy okaże się, że nasza uprawiana gleba ma odczyn kwaśny i rośliny nie rosną na niej dobrze. Jednocześnie należy pamiętać, że nie możemy wykonać wapnowania w dowolnie wybranym przez siebie momencie.
Proces ten ma ściśle określony czas i odbywa się dwa razy w roku – wiosną i jesienią, na około miesiąc przed rozpoczęciem wysiewu nasion lub sadzenia roślin oraz przed zastosowaniem innych nawozów mineralnych. Z granulatem trzeba jednak uważać, ponieważ niektóre warzywa dobrze radzą sobie w kwaśnej glebie, więc zmiana ich pH może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. Wśród roślin kwasolubnych wymienić możemy: groszek, marchew, pietruszkę, pomidory, ogórki i kabaczek. Jeśli planujesz uprawiać te rośliny, należy je wapnować do roku przed siewem lub sadzeniem. Więcej informacji znajduje się na stronie: https://industria.eu/industria-nawozy/.
Ile kosztuje wapno nawozowe?
Cena nawozów wapniowych podana jest na stronach sklepów internetowych. Wapno nawozowe cena plasuję się następująco: Pellet Wapniak Koszelowski 2-6 szt., opakowanie 500 kg, 320 zł/tona netto, ale minimalna wielkość zamówienia to 24 tony. Ten sam nawóz, ale droższy w workach, kosztuje 390 zł/tonę netto i co ważne nie ma wzmianki o wielkości partii zakupu. Cena netto za worek 50 kg zawierający co najmniej 24 tony kredy na palecie wynosi 330 zł/tonę. Dodatkowo należy zaznaczyć, że grupa nawozów wapniowych odpowiadała za 23% sprzedaży produktów w zamówieniach korporacyjnych.