Ile kosztuje broń myśliwska?

broń

Broń przeznaczoną do polowań możemy ogólnie podzielić na dwa rodzaje: broń myśliwską śrutową i broń myśliwską kulową. Potocznie o broni śrutowej mówi się dubeltówka, a o broni kulowej sztucer. Różnica jest taka, że w dubeltówkach pociskiem są śruty o określonej liczbie i średnicy, a w sztucerach jest to pojedynczy, najczęściej mosiężny pocisk. Każdy z tych rodzajów broni myśliwskiej służy do polowania na inną zwierzyną. Ze śrutu strzela się do ptactwa i drobnych ssaków, jak zające, zaś sztucerów używa się na grubszego zwierza, jak dziki, sarny czy jelenie. Z tych powodów myśliwy musi zdecydować jaką broń wybrać i jaki budżet przeznaczyć na jej zakup.

Wizyta na policji przed wizytą w sklepie

Początkujący myśliwy udający się do sklepu z bronią musi mieć promesę na jej zakup. Żeby uzyskać taki dokument, trzeba złożyć podanie o wydanie pozwolenia na broń w Komendzie Wojewódzkiej Policji właściwej ze względu na miejsce zamieszkania myśliwego. Procedura trwa do 30 dni. Po tym czasie młody adept łowiectwa dostaje promesę na zakup broni i z tym dokumentem może pójść do sklepu. Tam przekona się, ile kosztuje broń myśliwska, jaką sobie wymarzył. Właściciele sklepów z bronią mają takie powiedzenie, że to nie myśliwy wybiera broń, tylko broń wybiera myśliwego. Wybór zaś jest dziś ogromny. Producenci broni prześcigają się w nowych rozwiązaniach, żeby spełnić oczekiwania klientów.

Ile kosztuje broń myśliwska?

Znani producenci broni myśliwskiej kulowej jak: Blaser, Sako, Sauer, Ruger, Forester, Mannlicher czy Browning oferują różne modele od klasycznego czterotaktowego sztucera, przez sztucery dwutaktowe, po sztucer Krieghoff Semprio z systemem przeładowania liniowego. Zatem czy łatwo odpowiedzieć na pytanie, jaka jest cena broni myśliwskiej? Nie. Zależy to bowiem od marki, modelu i dodatkowego wyposażenia. Obecnie coraz częściej producenci proponują broń w osadach z tworzyw sztucznych, zamiast klasycznych drewnianych. Osady z tworzyw łatwiej utrzymuje się w czystości, a broń, w której zostały zastosowane, jest nieco tańsza. Sztucer bez optycznych przyrządów celowniczych można kupić za niewiele więcej, niż wynosi najniższe miesięczne wynagrodzenie. Sprzedawcy broni zgodnie twierdzą, że nie da się odpowiedzieć na pytanie, jaka jest cena broni myśliwskiej, bo górnej granicy nie ma.

Sztucer strzela a luneta trafia

Broń myśliwska kulowa stosowana jest zarówno podczas polowań zbiorowych, jak i indywidualnych. Przepisy mówią, że strzał z broni kulowej na polowaniu zbiorowym jest dopuszczalny do odległości 100 metrów, a na polowaniu indywidualnym do 200 metrów. Przy tych odległościach można już mówić o strzelaniu precyzyjnym, które w praktyce nie jest możliwe bez celowników optycznych czyli lunet celowniczych. Przyrządy te dają także możliwość ocenienia odległości od celu. Luneta może być droższa od samego sztucera, jednak wydatek taki jest uzasadniony, bo jak mówią myśliwi: sztucer strzela, a luneta trafia.

Karabin z kilkoma lufami

Wydatki na broń myśliwską powinny być dobrze przemyślane. Pozwoli to uniknąć problemów i towarzyszącemu im zdenerwowaniu. Może się na przykład okazać, że myśliwy zapragnie zasmakować strzelania sportowego. Zawody sportowe mają swoje regulaminy, w których między innymi może pojawić się warunek używania broni o określonym kalibrze. Rozwiązaniem jest posiadanie kilku jednostek broni albo strzelanie z nieswojej sztucera, co z pewnością nie ułatwi osiągnięcia dobrych wyników. Producenci jednak przychodzą tu z pomocą. Oferują bowiem sztucery, w których da się wymieniać lufy. Są też inne rozwiązania ułatwiające życie myśliwym. Nowe modele sztucerów mają na przykład nagwintowane końce luf, co umożliwia łatwe zastosowanie tłumików, albo kompensatorów odrzutu. Źle dobrana broń myśliwska ile kosztuje nerwów, wie tylko ten, kto wcześniej nie przemyślał dobrze zakupu.

Świeżo upieczony myśliwy powinien pamiętać, że przy pierwszym zakupie broni, kiedy dysponuje jeszcze jedynie promesą, można kupić też amunicję. Żeby następnym razem kupić amunicję, musi okazać w sklepie legitymację posiadacza broni, a jej otrzymanie wymaga czasochłonnej procedury. Dlatego warto przemyśleć, ile amunicji kupić przy okazji zakupu broni, bowiem broń trzeba przestrzelać, ustawić i wyregulować. W tym celu trzeba udać się na strzelnicę. Doświadczeni myśliwi radzą, żeby kupić po kilka sztuk różnej amunicji, by sprawdzić, z której broń najcelniej strzela.

Możesz również polubić