Jaki filtr do akwarium wybrać?

akwarium

Filtrowanie jest konieczne dla zachowania odpowiedniej czystości wody w akwarium, warto jednak pamiętać, że filtr powinien być dobrane odpowiednio do konkretnego akwarium. Czym różnią się urządzenia filtrujące i jaki filtr do akwarium kupić?

Wybór filtra do akwarium – litraż

Na samym początku należy przeanalizować, jak duży litraż ma posiadany zbiornik, będzie to bardzo istotne, by dobrać odpowiednią moc urządzenia i zadecydować, jaki filtr do akwarium kupić. Każdy filtr posiada konkretną wydajność określoną w litrach na godzinę, aby akwarium było filtrowane w sposób prawidłowy, konieczne jest kilkukrotne przefiltrowanie całej jego wody w ciągu jednej doby, ile razy powinna być ona przefiltrowana? Jest to zależne od liczby posiadanych ryb, za minimum uważa się 2 pełne przefiltrowania, jednak w przypadku mocno zarybionych akwariów, ilość ta może dochodzić nawet do 5. Wyliczenie wymaganej mocy filtra jest bardzo proste, wystarczy przemnożyć godzinową wydajność filtra przez 24, pozwoli to określić, jaka jest dobowa wydajność urządzenia, następnie, należy pomnożyć litraż akwarium przez 2-4 razy (zależnie od zarybienia), dzięki temu, będzie wiadomo, jaka jest wymagana dobowa wydajność, jeżeli wydajność filtra z poprzedniego pierwszego obliczenia będzie wyższa, lub równa wynikowi z drugiego, oznacza to, że filtr będzie odpowiedni.

Sposób montażu

Filtry akwarystyczne dzielą się również ze względu na sposób montażu oraz filtracji. Wymienić można filtry zewnętrzne oraz wewnętrzne. Czym się różnią? Podstawową różnicą będzie sposób montażu, jak sama nazwa wskazuje filtry wewnętrzne, znajdują się w zbiorniku pod taflą wody. Takie umiejscowienie powoduje, że urządzenie może być mało skomplikowane mechanicznie, jednak ze względu na ograniczone miejsce będzie ono miało mniejszą wydajność niż zewnętrzne odpowiedniki. Taki rodzaj filtra będzie odpowiedni do niedużych amatorskich zbiorników, które nie wymagają bardzo dokładnego filtrowania, oraz nie mają pokaźnych litraży. Urządzenia zewnętrzne natomiast montowane są za pomocą specjalnych przyssawek do ściany akwarium, zdarza się również, że posiadają specjalne dedykowane szafki znajdujące się pod zbiornikiem. Wynika to z faktu, że taki rodzaj filtra zwykle posiada bardzo dużą wydajność i skomplikowany system filtracyjny, jest ono wykorzystywane w największych zbiornikach, wadą filtrów akwarystycznych tego typu będzie jednak wyższa cena, oraz często konieczność zaaranżowania większej ilości miejsca poza zbiornikiem.

Równolegle z 2 sposobami montażu występują również trzy różne typy filtracji, będą to odpowiednio filtracja mechaniczna, chemiczna oraz biologiczna. Każdy filtr ze względu na swoją budowę możne działać wykorzystując jedną lub kilka tych metod, na czym one polegają? Filtracja mechaniczna polega na odławianiu drobin i zanieczyszczeń unoszących się w tafli wody, wśród nich wymienić można np. rybie odchody, filtracja ta zapobiega powstawaniu negatywnych związków chemicznych w akwarium, spowodowanych np. rozkładem niedojedzonego pokarmu. Filtracja biologiczna polega na działaniu bakterii i mikroorganizmów odpowiedzialnych za rozkład związków chemicznych oraz zanieczyszczeń zbyt małych, aby możliwe było ich skuteczne odłowienie mechaniczne. Ostatnim typem filtracji jest filtracja chemiczna, ma ona za zadanie usuwać konkretne związki z wody za pośrednictwem reakcji chemiczne, ten rodzaj filtracji jest zwykle stosowany doraźnie, w momencie, kiedy stan wody w akwarium jest bardzo zły.

Jaki filtr do akwarium wybrać?

Jak widać, nie ma jednego uniwersalnego rodzaju filtru akwarystycznego, który będzie najlepszy, wybór zależy zawsze od preferencji użytkownika, oraz tego, jakie zadania stawiane będą przed urządzeniem. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed zakupem filtra dokładnie przeanalizować, jaka będzie wymagana wydajność, następnie konieczne będzie zastanowienie się nad wymaganym budżetem i wybór, jaki rodzaj montażu będzie jednocześnie najwygodniejszy i najlepiej współgrający z samym zbiornikiem. Na sam koniec należy wybrać taki produkt, który będzie jednocześnie oferował najwięcej metod filtracji, mieszcząc się w wyznaczonym budżecie.

Możesz również polubić